Menu

p611
Pic-Left

 

انگیزه ایجاد سایت:

در اواخر دهه چهل شمسی زمانی که در دبیرستان عضو انجمن ادبی و انجمن روزنامه نگاری بودم به عنوان یک کار فرهنگی اقدام به چاپ چهار عدد از شعرهای یزدی پدرم که آن روزها بر سر زبانها بود نمودم. این جزوه ۴ برگی که به همت چاپخانه گلبهار به تعداد محدودی چاپ شده بود به سرعت نایاب شد.

در آن زمان هرگز تصور نمی کردم که زمانی بتوانم همان اشعار را به کمک فناوری روز در فضای مجازی قرار دهم، چنانکه تا ابد همگان و از هرکجا به آن دسترسی داشته باشند و نایاب نگردد.

پس از آن جزوه کوچک، تا سال ۱۳۷۱ این توفیق را یافتم که کتاب “پله های سنگی” و کتاب “نی نواز اول” از آثار پدرم را نیز تدوین کرده و به زینت طبع بیارایم.

پس از آن به علت مشغله زیاد و دوری از دیار این مهم را دوستانی در انتشارات یزدان عهده دار شدند و بقیه کتب دکتر جلالیان را چاپ و منتشر نمودند.

تابستان سال ۸۸ که پس از چندین سال دوری به وطن بازگشتم تعداد کتب به عدد یازده رسیده بود و بعضی از انها کمیاب و یا نایاب شده بودند و تعدادی از آنها که در دهه شصت به چاپ رسیده و یا متن آن خطاطی شده بود فاقد فایل نوشتاری بودند. لذا اقدام به تهیه فایل نوشتاری از کلیه کتابهای موجود نمودم. با توجه به وقت اندک جهت جمع آوری آثار شاعر، دامنه ای را در اینترنت ثبت کرده و به صورت شتابزده و بدون هیچ گونه طراحی فایلهای موجود را در آن سایت قرار دادیم تا در فرصت مناسب سایت را طراحی کرده و آنرا رونمایی کنیم.

این سایت کاملاً به دور از هر گونه تبلیغ و اطلاع رسانی حتی به دوستان و بدون هیچگونه طراحی ایجاد شده و دستیابی به اشعار و مطالب به آسانی مقدور نبود. پس از چهار سال در فرصت مجددی که به دیدار پدر آمده بودم کتاب دیگری از ایشان به چاپ رسیده بود و هنگامی که جهت قرار دادن آن کتاب به سایت مراجعه کردم، آمار بازدید کنندگان از سایت مرا به تعجب واداشت. آمار نشان می داد که به طور متوسط روزانه ۱۸۰۰-۱۶۰۰ نفر از سایت بازدید می کنند.! مراجعه به جزئیات آماری از قبیل تعداد مراجعینی که بیش از یکبار به سایت مراجعه کرده اند و یا متوسط تعداد صفحاتی که هر مراجعه کننده مشاهده کرده و یا محل جغرافیایی که کاربران از آنجا به سایت مراجعه کرده اند که بیش از ۴۰ کشور مختلف می باشد و تعداد کل بازدید کنندگان سایت در سال ( در سال جاری این رقم قریب یک میلیون نفر می باشد) و مقایسه این تعداد با تیراژ کتابها که از ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ متفاوت می باشد، علاوه بر آنکه مرا و چند صاحبنظر دیگر در زمینه طراحی سایتهای ادبی و علاقه مندانی که به چنین سایتهایی مراجعه می کردند را شگفت زده ساخت. این مسئولیت را به طور ضمنی به دوش من انداخت که علیرغم اینکه نه در شعر و شاعری دستی دارم و نه در علم کامپیوتر، مسئولیت طراحی و ایجاد سایتی را به عهده بگیرم که تا حدی جوابگوی این استقبال کم نظیر از یک سایت ادبی آنهم شعر کلاسیک باشد.

از آنجا که هنوز اکثریت کاربران اینترنت را جوانان تشکیل می دهند و نسل میانسال و سالخورده کمتر آشنایی و یا رغبت به استفاده از کامپیوتر دارند، اکثریت مراجعه کنندگان به این سایت را نیز جوانان اهل شعر و ادب تشکیل می دهند.

جزئیات آماری نشان دهنده این است که بیشترین مراجعه به ” شرح جلالی بر حافظ” و اشعار به لهجه و اصطلاحات یزدی از جلدهای مختلف کتاب ” پله های سنگی” صورت گرفته است و با توجه به مطالب فوق در طراحی این سایت دو اصل و هدف کلی در نظر بوده است.

  ۱-ایجاد علاقه و انگیزه و آشنایی بیشتر فارسی زبانان به ویژه جوانان به شعر و ادبیات فارسی و ایجاد زمینه ای برای رشد استعدادها.

  ۲-ثبت، احیا و اشاعه فرهنگ و لهجه و ادبیات محلی یزد و ایجاد پایگاهی جهت جمع آوری و تدوین آثار فرهنگ مردمی یزد .

به منظور هرچه نزدیکتر شدن به اهداف فوق در طراحی سایت از نظر ساختار اصلی یا طراحی گرافیکی و یا طراحی و برنامه نویسی وب سایت موارد متعددی در نظر گرفته شده که در اینجا به چند مورد آن اشاره می گردد :

  الف – با اعتقاد به این موضوع که هنر و اثر هنری به ویژه شعر و هنرهای کلامی ، متعلق به عموم مردم است و هنرمند صرفاً مالکیت معنوی اثر خود را دارد.استفاده از آثار و اشعار آقای دکتر جلالیان در هر قالب و یا فرمت در صورت ذکر منبع بلامانع و رایگان می باشد و این در حالی است که کاربران حق انتشار مطالب به صورت جزوه يا كتاب و به صورت یکجا بدون کسب اجازه از صاحب اثر را ندارند همچنین هر گونه استفاده تجاری از مطالب سایت از هر لحاظ ممنوع می باشد.

 

  ب – از آنجا که هدف شاعر  ایجاد علاقه و گسترش دادن شعر و شعر خوانی در بین توده مردم بویژه جوانان است  و همچنین وی شعر را نه تنها یک اثر هنری بلکه رسانه ای روز آمد می داند که می تواند بار گرانی از فرهنگ یک ملت را در طول زمان به دوش گرفته و آنرا در قالب چند بیت موزون و دلنشین به مخاطبین خود از هر فرقه و گروه و سنی که باشند برساند این سایت به صورت پویا طراحی گردیده و مرتب به روز رسانی خواهد شد.

این مسئله امکان تعامل کاربران را با سایت فراهم می سازد. آنها می توانند ما را ازنظرات، پیشنهادات و یا انتقادهای خودآگاه سازند و یا آثار خود را از هر قبیل به ما ارسال دارند تا پس از بررسی به نام خود آنها در سایت قرار گیرد. همچنین می توانند از فروشگاه سایت خریداری نمایند.

مسئله پویا بودن سایت این امکان را نیز فراهم می آورد تا بتوانیم کاربران عزیز را در جریان اخبار فرهنگی و انجمن ادبی قرار داده و یا بخشی به عنوان ” نوسروده ها” داشته باشیم که در آن آخرین سروده های شاعر و یا اشعار پراکنده وی درج می گردد.

یکی از مهم ترین دلایلی که این سایت بصورت پویا طراحی شد وجود بخش ” فرهنگستان یزد” است. امید است با همیاری و کمک فرهنگ دوستان عزیز یزدی پس از چندی این فرهنگستان به صورت گنجینه ای غنی از آثار و اسناد و مدارک نوشتاری و صورتی و تصویری از لهجه و ادبیات و فرهنگ بومی یزد در آید.

محمود جلالیان